Parametry z BOI
PM10 (pył): 1.85   /   Ozon: 2.45   /   NO2: 3.15


Aktualności


Wybierz zakres:  
5 kwiecień 2017
W dniu 4 kwietnia 2017 r. w Hotelu „Kruk” w Swolszewicach Małych odbyła się konferencja kończąca projekt MONSUL.
Konferencję otworzył Prorektor ds. nauki PŁ prof. dr hab. inż. Ireneusz Zbiciński witając licznie zgromadzonych gości, podsumował on m.in. pobyt delegacji uczelni i przedstawicieli samorządów i krajowych instytucji związanych z gospodarką wodną w norweskim mieście Moss. Delegaci mogli przekonać się jak Norwegowie poradzili sobie z zanieczyszczeniami i eutrofizacją jeziora Vansjø – zbiornika zbliżonego parametrami do Zalewu Sulejowskiego. Właściwe instalacje sanitarne i oczyszczalnie, sztuczne mokradła, nadbrzeżne strefy buforowe to rozwiązania, które znakomicie sprawdziły się na gruncie norweskim. Podczas dyskusji wskazywano jednak na różnice w modelu ekonomicznym, stosunkach własnościowych i świadomości ekologicznej lokalnych społeczności.
 


23 marzec 2017
W dniu 17 maja br. na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się organizowana przez Sekcję Środowiskową Studenckiego Koła Naukowego "KNGK Geoinformatyka" trzecia edycja konferencji mającej na celu promowanie rozwiązań geoinformatycznych w projektach dotyczących środowiska naturalnego i antropogenicznego.


15 marzec 2017
W nagrodzonym ostatnio przez „Perspektywy” ogólnouczelnianym cyklu „Nauka Movie” wystąpił Prorektor Politechniki Łódzkiej ds. Nauki  prof. dr hab. inż. Ireneusz Zbiciński od lat związany z WIPOŚ PŁ.
 


7 marzec 2017
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium, które podsumuje drugi sezon badawczy projektu MONSUL pt. „Analiza czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika”.
 


22 czerwiec 2016
W dniach 14 - 17 czerwca br. piętnastoosobowa delegacja samorządowców z województwa łódzkiego, przedstawicieli WIOŚ, RDOŚ, RZGW, Urzędu Marszałkowskiego oraz Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Łódzkiego uczestniczyła w wizycie studyjnej w norweskim Moss, mieście portowym w południowej Norwegii.
 


29 kwiecień 2016
W dniu 26.04.2016 r. w Hotelu Kruk w Swolszewicach Małych odbyła się konferencja kończąca  projekt MONSUL . W seminarium wzięli udział przedstawiciele instytucji realizujących projekt tj.: Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej oraz Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, Norweskiego Instytutu Jakości Wody NIVA, a także przedstawiciele gmin, regionalnej administracji środowiskowej i instytucji związanych z gospodarką wodną.


11 kwiecień 2016
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium kończącym realizację projektu MONSUL pt. „Analiza czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika”.
 


18 grudzień 2015
W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych w rozwój zastosowań systemów informacji geograficznej do udziału w V ogólnopolskiej konferencji GIS w Nauce, która odbędzie się w roku dwusetlecia Uniwersytetu Warszawskiego w salach wykładowych budynku Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych (Pałacu Uruskich-Czetwertyńskich) w kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu w centrum Warszawy.


3 grudzień 2015
Zespół realizujący projekt MONSUL z końcem października zakończył pomiary i badania jakości wód Zalewu Sulejowskiego. Sondy, które przez ostatnie pół roku monitorowały stan wód zbiornika zostały zdemontowane na okres zimowy.


27 listopad 2015
Zimowa aura uniemożliwia efektywne korzystanie z aparatury umiejscowionej na wodach zalewu. Dlatego w związku z sezonową przerwą zespół projektu MONSUL dokonywał prac konserwacyjno – zabezpieczających.


1 | 2
Szczegółowe -cele i zakres projektu MONSUL są następujące:
  • montaż i uruchomienie systemu pomiarowego, służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku (pływającego po powierzchni zbiornika i transmitującego dane on-line do komputera). Monitoringiem będą objęte m.in. następujące parametry: temperatura wody, pH, stężenie tlenu, zasolenie, stężenie chlorofilu, zawartość Nog i Pog.
  • opracowanie bazy danych GIS rejonu zbiornika Sulejowskiego,
  • opracowanie modelu 3D zbiornika Sulejowskiego. Model umożliwi wykonanie obliczeń rozkładu temperatur, prędkości przepływów i stężeń zanieczyszczeń oraz symulację stanu ekologicznego zbiornika,

Współpraca

Gmina MniszkówGmina WolbórzGmina Tomaszów MazowieckiGmina SulejówWojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w ŁodziRZGW WarszawaRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ŁodziDolina PilicyWydział Nauk Geograficznych UŁ

Partnerzy

FN i EOG Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejPolitechnika ŁódzkaWydział Inżynierii Procesowej i Ochrony ŚrodowiskaNIVA