Parametry z BOI
PM10 (pył): 1.85   /   Ozon: 2.45   /   NO2: 3.15


Aktualności


5 kwiecień 2017
W dniu 4 kwietnia 2017 r. w Hotelu „Kruk” w Swolszewicach Małych odbyła się konferencja kończąca projekt MONSUL.
Konferencję otworzył Prorektor ds. nauki PŁ prof. dr hab. inż. Ireneusz Zbiciński witając licznie zgromadzonych gości, podsumował on m.in. pobyt delegacji uczelni i przedstawicieli samorządów i krajowych instytucji związanych z gospodarką wodną w norweskim mieście Moss. Delegaci mogli przekonać się jak Norwegowie poradzili sobie z zanieczyszczeniami i eutrofizacją jeziora Vansjø – zbiornika zbliżonego parametrami do Zalewu Sulejowskiego. Właściwe instalacje sanitarne i oczyszczalnie, sztuczne mokradła, nadbrzeżne strefy buforowe to rozwiązania, które znakomicie sprawdziły się na gruncie norweskim. Podczas dyskusji wskazywano jednak na różnice w modelu ekonomicznym, stosunkach własnościowych i świadomości ekologicznej lokalnych społeczności.
 
Wyniki analiz z monitoringu stacjonarnego (boja pomiarowa)  i mobilnego (sondy na pokładzie łodzi) oraz wyniki badań laboratoryjnych w drugim sezonie badawczym przedstawił dr inż. Mirosław Imbierowicz.  Analizę próbek osadów dennych zbiornika przedstawiła mgr Ewa Imbierowicz. Analizy te umożliwiły powstanie map przestrzennego rozmieszczenia związków biogennych.
 
Przeprowadzone badania były jak do tej pory najprecyzyjniejsze i prowadzone z pomocą najlepszych dostępnych technologii badawczych.
 
Jak dotąd także dno zalewu nie doczekało się szczegółowych badań i opracowania mapy.  Zadania tego w ramach projektu podjął się dr Marcin Jaskulski oraz dr Aleksander Szmidt z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego przy wsparciu Pana Sławomira Kota. W swojej prezentacji  dr Jaskulski przedstawił wyniki i metodologię pracy zespołu przy mapie Zbiornika Sulejowskiego  stworzonej w oparciu o pomiary batygraficzne. Pomiary dokonywano z łodzi motorowej. Korzystano także ze zdjęć lotniczych, danych kartograficznych.  W wyniku tych prac powstała bardzo szczegółowa mapa wydana tydzień przed konferencją, trafiając do wszystkich uczestników spotkania.
 
Niezwykle ciekawą wizualizację artefaktów, które pozostały na dnie zbiornika przedstawił Pan Sławomir Kot. Okazuje się, że na dnie zalewu znajdują się samochody, łodzie, kajaki żaglówki a nawet czołgi  z czasów II wojny światowej, w tym  zidentyfikowany niemiecki czołg typu Pantera – świadectwo burzliwych czasów w Dolinie Pilicy.
 
Dynamiczną dyskusję dotycząca  propozycji działań naprawczych wobec Zbiornika Sulejowskiego zainicjowała swoją prezentacją dr Aleksandra Ziemińska – Stolarska. Przydomowe oczyszczalnie ścieków, kolektory, opaski sanitarne, precyzyjne i zaktualizowane plany zagospodarowania przestrzennego, ewidencja zbiorników bezodpływowych, zalesienia, pasy roślinności nadbrzeżnej  to tylko niektóre pomysły na ochronę wód zalewu.
 
Dyskusję podsumował prof. Zbiciński, dziękując zebranym za bardzo aktywny udział w projekcie od naukowców, samorządowców, przedstawicieli instytucji i organizacji zainteresowanych poprawą  ekosystemu Zalewu Sulejowskiego.

Prezentacje dostępne są w zakładce do pobrania 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu przygotowanego przez Centrum Multimedialne PŁ

foto: Jacek Szabela
 


Szczegółowe -cele i zakres projektu MONSUL są następujące:
  • montaż i uruchomienie systemu pomiarowego, służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku (pływającego po powierzchni zbiornika i transmitującego dane on-line do komputera). Monitoringiem będą objęte m.in. następujące parametry: temperatura wody, pH, stężenie tlenu, zasolenie, stężenie chlorofilu, zawartość Nog i Pog.
  • opracowanie bazy danych GIS rejonu zbiornika Sulejowskiego,
  • opracowanie modelu 3D zbiornika Sulejowskiego. Model umożliwi wykonanie obliczeń rozkładu temperatur, prędkości przepływów i stężeń zanieczyszczeń oraz symulację stanu ekologicznego zbiornika,

Współpraca

Gmina MniszkówGmina WolbórzGmina Tomaszów MazowieckiGmina SulejówWojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w ŁodziRZGW WarszawaRegionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ŁodziDolina PilicyWydział Nauk Geograficznych UŁ

Partnerzy

FN i EOG Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejPolitechnika ŁódzkaWydział Inżynierii Procesowej i Ochrony ŚrodowiskaNIVA